Makale Kategorileri

Makaleler » Yapay Zeka » Hoş Geldin Gemma ! Google'ın açık kaynak yapay zeka modeli

Hoş Geldin Gemma ! Google'ın açık kaynak yapay zeka modeli


Google, "değerli taş" anlamına gelen Gemma 2B ve 7B adını taşıyan iki yeni yapay zeka modelini piyasaya sürdü. Hafif yapısıyla Gemma, özellikle basit sohbet robotları veya özetlemeler gibi küçük görevler için uygun görünüyor.

Ancak, bu modellerin komplikasyon eksikliği, hızı ve kullanım maliyeti açısından telafi edilebilir. Google, daha küçük boyutlarına rağmen Gemma modellerinin "önemli kıyaslamalarda daha büyük modelleri önemli ölçüde geride bıraktığını" ve "doğrudan geliştiricinin dizüstü veya masaüstü bilgisayarında çalışabildiğini" iddia ediyor.

Bu modeller, Kaggle ve Hugging Face aracılığıyla test edilebilmektedir.
Gemma'nın açık kaynak ekosistemine sürümü, daha fazla kişinin Google'ın yapay zeka teknolojilerini tercih etmesine olanak tanıyabilir.
Sorumlu AI araç seti, geliştiricilerin Gemma'yı projelerine dağıtırken kendi yönergelerini veya yasaklı kelimeler listesini oluşturmalarına olanak tanıyacak. 

Ayrıca, kullanıcıların Gemma'nın davranışını araştırmasına ve sorunları düzeltmesine olanak tanıyan bir model hata ayıklama aracı da bulunmaktadır.

Geliştiriciler, Gemma'yı Kaggle platformunda ücretsiz olarak kullanabilirler ve Google Cloud kullanıcılarına, modelleri kullanmak için 300 ABD doları tutarında kredi verilir. Şirket ayrıca, araştırmacıların 500.000 dolara kadar bulut kredisine başvurabileceklerini belirtti. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı